shape shape shape shape
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?
01
Dec
0 Yorum
153 Görüntülenme

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL sınavına girmek neredeyse her zaman stresli bir deneyimdir. Belirli bir puan almanız gerekir. Teste girmek için çok para ödersiniz. Aylarca hazırlanırsınız. Sınav merkezi gürültülü veya kalabalık olabilir. Önceki gece iyi uyumamış olabilirsiniz.

Bunların hiçbiriyle ilgili yapılacak bir şey yok, ancak TOEFL için önceden hazırlanmaya başlamak, sınav gününde stres seviyenizi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. İşte etkili bulduğumuz TOEFL hazırlık stratejileri:

İyi bir not alıcı olun: TOEFL sırasında, dinleme bölümlerini yalnızca bir kez dinleyebilirsiniz. Daha sonra soruları cevaplamanız, konuşmanız veya duyduğunuz konu hakkında yazmanız gerekecektir. Dinleme bölümünü yeniden yapamayacağınız için, iyi bir not alıcı olmanız gerekir. Ana dilinizde veya İngilizce olarak not alma pratiği yapabilirsiniz. Muhtemelen her ikisini de yapmak en iyisidir. Amacınız, konuşmacının söylediği hiçbir şeyi kaçırmadan gerçek zamanlı olarak not almayı öğrenmektir. Farklı uzunluklarda ve karmaşıklık seviyelerinde farklı dinleme aktiviteleriyle deneyin, ardından tekrar dinleyin ve notlarınızın ne kadar doğru olduğunu görün. Notlarınızın düzeni ve el yazınızın okunaklı olması gibi temel görünebilecek şeylere dikkat edin. Güvenle not alabilmek ve tüm önemli bilgileri gerçek zamanlı olarak kaydedebilmek, hem TOEFL sınavınızda hem de gelecekteki çalışmalarınızda size çok yardımcı olacaktır.

Uygulama testlerine katılın: TOEFL için hazırlanırken, neredeyse her zaman belirli bir puanı hedeflersiniz. TOEFL hazırlık döneminiz sırasında, yalnızca alıştırma testleri yaparak hedefinize yaklaşıp yaklaşmadığınızı öğrenebilirsiniz. Alıştırma testleri ayrıca sınav gününde karşılaşacağınız test ortamı, soru türleri ve kısıtlamalar hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. İlerlemenizi izlemek için ücretsiz TOEFL testi yapan pek çok site vardır. (www.toeflpractice.ets.org)

Her gün okuyun: Anadili İngilizce olanlar bile kelime dağarcığını okuyarak oluşturur. Ne kadar geniş kapsamlı okursanız, kavramlara ve kelime dağarcığına o kadar çok maruz kalırsınız. Ne kadar dikkatle okursanız okuduğunuzu anlama becerilerinizi o kadar geliştirirsiniz. İngilizcede rahat olduğunuz konuları genişletmek için kapsamlı ve dikkatli okuyun. TOEFL sınavınızda hangi konuların çıkacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden çok geniş bir rahatlık alanına sahip olmak en iyisidir.

Podcast dinleyin: İster BBC'yi ister CNN’i, komedi veya haberleri seviyor olun, çevrimiçi olarak İngilizce konuşulan radyolar çok vardır. Doğal hızlarında İngilizce konuşan, ana dili İngilizce olanları dinlemek, dinleme becerinizi geliştirecektir. Ayrıca podcast'in bazı kısımlarını dinleyerek ve konuşmacının telaffuzunu taklit etmeye çalışarak da konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bir kaydı anlamak, bir videoyu anlamaktan daha zordur çünkü aynı içerik ipuçları yoktur. Bu, podcast'ler İngilizce film veya TV şovları izlemekten daha iyi dinleme-anlama pratiği yapar.

Dokunarak yazmayı öğrenin: Sınavın yazma bölümü cevaplarınızı bilmediğiniz bir bilgisayarda QWERTY klavye ile yazmanızı gerektirir. Tüm zamanınızı klavyeyle uğraşarak geçirirseniz, iyi bir makale yazmak için fazla zamanınız kalmaz. Basit bir beceri gibi görünüyor, ancak birçok insan buna hazırlanmayı unutuyor. Sınav tarihinizden çok önce QWERTY klavyede hızlıca İngilizce yazabildiğinizden emin olun.

TOEFL hazırlık kitapları: Tüm TOEFL hazırlık kitapları, alıştırma testi soruları içerir ve bazıları tam uygulama testleri de içerir. Bu testleri kendiniz kontrol etmelisiniz, ancak hem soruyu hem de cevabı görerek, soruların nasıl olduğunu daha iyi anlayacaksınız. TOEFL sınav hazırlık kitapları aynı zamanda yazma ve konuşma ipuçları da içermesine rağmen, kendi yazma veya konuşmanızı doğru bir şekilde puanlayamazsınız, bu nedenle bunlar, sorulan soru türleri hakkında bir fikir edinmek için en iyisidir.

TOEFL hazırlık kursları: Hem ülkenizde hem de yurt dışında sunulan çok çeşitli TOEFL hazırlık kursları vardır. Fiyatına değecek herhangi bir TOEFL hazırlık kursu en az bir deneme sınavı içerecektir. Çoğu, nasıl daha iyi yapılacağına dair ayrıntılı düzeltmeler ve geri bildirimler içerir. TOEFL hazırlık kursları pahalı olabilir, ancak çoğu öğrenci bu kursları kendi başlarına çalışmaktan daha etkili bulmaktadır.
banner alani

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Yakında Başlayacak

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Yakında Başlayacak

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Başladı, Hemen Katıl
Yakında Başlayacak

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
YDT Ekibi
YDT Ekibi
₺5.580,00
₺279,00
%95