shape shape shape shape
İngilizce Yazma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
İngilizce Yazma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
İngilizce Yazma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
08
Jan
0 Yorum
6 Görüntülenme

İngilizce Yazma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları

İngilizce yazma becerilerini geliştirmek, herkesin malumu dil öğrenme sürecinde önemli bir aşamadır. Buna dair bir şüpheye de gerek yoktur. Peki ne yapacağız? Bu engeli aşmak için
olduğumuz yerde sayacak mıyız? Nasıl mı?

Bu süreci etkili bir şekilde yönetmek ve yazma becerilerini güçlendirmek için bir dizi pratik yöntem adına dikkatinizi bir süreliğinize emanetimize alıyor ve ilk cümlemizi yazıp paylaşıyoruz. İşte rehberiniz! İlk sırada günlük tutma alışkanlığı! Elbette ıssız bir adaya düşüp “Evde Tek Başına” filmi tadında çaresizlik kuralıyla bir başımıza kalmadık. “Günlük tutmak” ne hoş bir ifadedir özüne bakınca; o gününüzü ve içinde olanları geçmiş ve gelecek olan olabilecek her şeyle kurgulandırmanızı hatta olan olaylara uzun kısa diye bakmaksızın kendinize ayna tutmamızı sağlar. Faydalı olduğu oranda günlük tutmak yani bir diğer ifadeyle “günlük yazmak” bir dili öğrenme beceresine derinlik katmanın yanında kelime bilginizi artırma ve dil yapısı konusunda pratiğe sahip olma imkanını da sıfır maliyetle eksiksiz bir yatırıma dönüştürür. Günlük tutmak, yaşamınıza katılan İngilizce sözcüklerle birlikte kişiliğinizin sınırlarında bu yeni beceriyi pekiştirir.Sıradan gidersek, İngilizce metinler okumak da yazma becerilerini geliştirmenin önemli bir aşamasıdır. Aklımıza ilkin ne gelirse diye düşünebiliriz. E şıkkı yani hepsi! Her türlü metin bu noktada işinize yarayabilir. Belirleyici olan ilginizi çeken bir türde olmasıdır. Makaleler, kitaplar ve/veya burada okuduğunuz herhangi bir blog yazısı gibi. Okuma alışkanlığını, yani İngilizce bir metni okuyabildiğinizi ve o metne nüfuz edebildiğinizin farkına yavaş yavaş vardığınızda ifade yeteneğinizin de aynı yerde saymadığını mutlulukla deneyimleyeceksiniz. Kelime bilginiz  de okumakla komşu bir eylem hâli olup yazma becerilerini güçlendirmenin kritik bir unsuru olarak hemen her vakit karşımıza çıkar. Her gün yeni kelimeler öğrenmek ve bu kelimeleri cümleler içinde aktif yaşamınıza bir oyun oynar gibi katarak kullanmak, yazılı ifadelerinizi harikulâde bir biçimde zenginleştirir. Kelime bilgisini daha seri bir öğrenme düzeyine çıkarmakta kelimeleri not almak ve düzenli olarak gözden geçirmek olmazsa olmaz bir yardımcı sayılır.

İngilizce blog yazmaya ayrı bir parantez açmakta fayda var. Blog yazmak, yahut açtığınız blog’unuzda yazmanız öğrendiğiniz dil becerilerinizi uygulamanın ve pekiştirmenin çarpıcı farklar yaratabilecek yollarından yalnızca bir tanesidir. Farklı farklı platform’larda yorumlarınızı kendinize saklamadan hem de İngilizce yazmaya çalışmak yaratıcılığınızı size hatırlatan altın kurallardandır.Unutmayınız ki, bilmediğiniz bir coğrafyadan dünyanın ortak lisanı olan İngilizceyle beklemediğiniz bir vakitte içten bir tanışma yaşayabilirsiniz. Görüşlerinizi birbirinize aktarmanız da ayrı bir hatıra olarak sizlerin okuma günlüğüne eklenebilir.Dil değişim partneri! Bu hepimizin bildiği hâliyle İngilizce konuşulan bir partnerle yazışmaktır. Her dilde olduğu gibi İngilizce üstünde de dilin günlük kullanımını anlama ve hatalarınızı düzeltme konusunda size pratik sağlayabilir. Yazma becerilerimizi geliştirmenin sosyal bir yolu da olduğunu ve sosyal medyayı bu artı özelliği çerçevesinde değerlendirebileceğimizi hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda gözetmeliyiz. Geri dönüşlerinizi ilk kendinize yapmalısınız. Yazdığınız metinleri düzenli olarak inceleme ve düzeltme pratiği yapmak, dilbilgisi ve yazım konularındaki hatalarınızı fark etme ve düzeltme yeteneğinizi artırır. Yüzleşmek en önemli öğrenme yoludur. Hatalarınızla yüzleşmeniz hayatta olduğu gibi yazma becerilerinizdeki zayıflıkları belirlemenin, zaaflarınızın neler olduğunu ve neyin üzerine çalışmanızın gerektiğini sizlere hatırlatacak bir uyarana dönüşür. Bu alarm hâli İngilizce dil öğreniminde ve yazma becerilerimiz öncülünde önemli bir adımdır.Profesyonel rehberlik özelinde yazma becerilerinizi daha da ileri taşıyabilirsiniz. Çeşitli çevrimiçi yollarla kullanıcılarıyla buluşan bu kurslar, pratik İngilizce için dilbilgisi kuralları, yazmateknikleri ve yaratıcı yazma becerileri konusunda derinlemesine bilgi sağlayarak gelişiminize katkıda bulunabilir.

Nihayetinde yazdıklarınızı başkalarına göstermek ve bu sefer geri bildirimi dışınızdaki dünyadan gelecek yapıcı eleştirilerle kuşatmak da sağlıklı bir moral duygusu geliştirmenizde yardımcınız olacaktır. Eleştirinin yapıcı yönü bilhassa İngilizce yazma becerilerinizin vurgu kazandığı gelişim alanlarınızı belirlemenizde referans bir yön sağlar.

Yöntemleri uygulamak rotanız olmalıdır. Uygulama sözcüğü İngilizceyi öğrenme maceranızda başarılı olmanın anahtar sözcüğüdür. Hangi yöntemi seçtiğinizde değil, onu uyguladığınızda fark yaratırsınız. İngilizce kendisine zaman ayırdığınız her vakit sizinle birlikte gelişen, yine siz üzerine düştükçe yazma becerilerinizi güçlendirmenize katkıda bulunan canlı bir yapıdır. Dil, doğası gereği merkezindeki onu konuşan insanla canlıdır. İnsanın sabrına ve düzenine uyum sağlayıp pratikle evrimine süreklilik sağlar.
banner alani

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Yakında Başlayacak

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Yakında Başlayacak

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Yakında Başlayacak

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
YDT Ekibi
YDT Ekibi
₺5.580,00
₺279,00
%95