shape shape shape shape
İngilizce Okuma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
İngilizce Okuma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
İngilizce Okuma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
13
Feb
0 Yorum
3 Görüntülenme

İngilizce Okuma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin

İşte yeniden bir aradayız! İngilizce becerilerinizi geliştirmek adına yeni bir adım için buradayız. Hayati bir adımdan bahsedeceğiz: Kendisi bir, okuma becerilerini geliştirmek! Peki bu beceri sizin atacağınız hangi adımlarla yerini daha sağlamlaştırmış olur? Bu beceriyi ilerletmek, notlar almak, kelime dağarcığını genişletmek ve anlama seviyesini yükseltmek bunlardan başlıcaları… Hadi şimdi birlikte biraz daha yakına, bu becerinin yakından ilişkili olduğu başlıklara ve etkili stratejilere bir göz atalım.

Şimdi bizim yazıp altını kalın kalemle çizdiğimiz ve sizin okuduğunuz bir pratikten başlayalım. Evet doğru bildiniz: Her gün düzenli olarak İngilizce okuma pratiği yapmak! Okuma alışkanlıklarınızı geliştirmek için günlük bir zaman ayırmak işin en tılsımlı tarafı. Dilin kendisine maruz kalmakla beraber dildeki yapıları daha nitelikli bir gözle anlayıp kavramanıza yardımcı olabilir. Kaynak mı? Hiçbir şekilde sorun değil. Etrafınızda gördüğünüz okumak için atıştırmalık her şey bu beceriyi takviye edici birer gıda olacaktır.


İlk stratejiyi köpürten fakat aslına bakıldığında gözden kaçan bir diğer husus, her gün düzenli olarak İngilizce okuma pratiği yapmanın farklı türlerde metinleri okuyarak devam ettirilmesidir. Bir önceki maddenin parantezini açalım ve belirtelim, farklı konulardaki metinlere maruz kalmak, kelime dağarcığınızı genişletirken aynı zamanda çeşitli dil yapılarını öğrenmenize olanak tanır. Edebî eserlerin her sahadaki örneği, makaleler, şiirler ve teknik yazılar gibi farklı türleri keşfetmek, okuma becerilerinizi çeşitlendirebilir. Okunan metnin her türlüsü süreçle birlikte farkına varılacaktır ki, dildeki pürüzleri ortadan kaldırırken; yeni keşf’olunan bilgilerle dildeki ifade gücü, gün geçmesin okuyan kişinin belleğinden aldığı kuvvete dayanarak kendiliğinden okuma becerilerini geliştirmesin…


Not almak! Gündelik bir başka rutin. Sadece İngilizce okuma becerileri olarak değil aslında yaşamımızda da yeri olan bir rutinden bahsediyoruz. Peki, İngilizce okuma becerileriniz için böylesi bir rutini artı yönde bir etkene çevirmek yabana atılmalı mı? Bizcesi şüphesiz hayır! Not almayı alışkanlık hâline getirelim, getirmeyenleri uyaralım diye zili çaldıktan sonra soralım bakalım: Nedir ve ne ola peki bu not almak konusu? Mesela okurken önemli noktaları veya bilmediğiniz kelimeleri not almak başlı başına seviye ölçeğinde hem anlama seviyenizi artırır hem de geri dönüp tekrar tekrar göz atma sürekliliğinizi sağlar. Bu strateji en vitamini bol yanıyla öğrendiklerinizi pekiştirmenin etkili bir yoludur.


Sırada en ağır ve tok madde: Sözlük kullanımı! “Anlamadığınız kelimeleri sözlükten kontrol edin,” diye bir cümleyi hangi kulak duymamıştır. Belki yakın zamanlarda yazılı anlamda fiziki sözlüklerin yerini ekran tabanlı çevrimiçi birçok sözlük havuzu almış olsa da karşılaştığınız yeni kelimelerin hemen öğreniminde bir sözlüğün fikrine ve yardımına başvurmak çok şey demektir. Bir sözlüğün kullanımı kelime dağarcığınızı genişletirken, aynı zamanda metni daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek en temel masa araç-gereçleri arasındaki yerini ister kitaplığınızda ister ekranınızda olsun hâlâ güncelliğiyle korumaktadır. 


Şimdi gelelim, pratik İngilizce dil becerileri öğreniminde yer alan en hassas konuya yani motivasyon cümlenize: Yavaşça başlayın, sonra hızınızı artırın! Başlangıçta sadeliği seçin. Karmaşık ve/veya uzun metinlerle başlamak yorucu olacağından dolayı yerine, anlamakta zorlanmadığınız kısa ve basit metinlerle başlamakta hiçbir çekinceniz olmasın. Zaman en hassas eşlikçiniz. Sakin, sabırlı, dikkatli ve sade bir biçimde İngilizce okuma becerinizi kuşatın. Ancak ve ancak zamanla hızınızı ve anlama seviyenizi artırabileceğinizi unutmayın! Mucize denilen şey bir ânda gerçekleşene değil, olgunlaştıkça farkına vardığınız deneyimin kendisine aittir. 


Topluluk içinde okuma pratiği yapın! Zorluk seviyesi ürkütücü gibi dursa da hemen sonrasında baskın çıkacak olan özgüven duygunuz, sizin için her şeyi kolaylaştıracaktır. Kitap kulüplerine yahut dil değişim gruplarına katılarak başkalarıyla okuma deneyimlerinizi paylaşın. Geri dönüşleri muhakkak önemseyin. Zihin, kulak ve moral hiçbir beceride olmadığı kadar bu deneyimde size eşlik ediyor olacaktır. Birden çok kişiyle çok sayıda deneyimin aktarımı ve farklı türde ve başlıkta bakış açısının kazandırdığı yaklaşımlar aracılığıyla dilinizi günlük konuşmalarda kullanma pratiğine açmanız bu yolculuğunuzda harikulâde bir yardımcı sayılabilir.


Kendi hızınıza odaklanın ve ilerlerken panik yapmadan sabrı önde tutun. Altını az önce çizdiğimiz gibi okuma becerilerinizi geliştirmeniz olası bir zaman alabilir ve her şeyden çok direnci yüksek bir sabır gerektirir. Pratik, pratik, pratik… Bu sözcük, sizin içinizde ve zihninizde çınlayıp tekrar etmesi gereken motivasyonun anahtar sözcüğü! Her gün düzenli bir şekilde pratik yapmak ve ilerlemenizi takip etmek, süreci daha etkili hâle getirdikçe bundan zevk almanız kaçınılmaz olacaktır.


Tartışmasız olarak, İngilizce okuma becerilerinizi geliştirmek konusu sürekli bir çabanın daima  takipçisi olmanızı gerektirir. Bu çabanın detaylarını çözümlemeniz ancak stratejileri uygulayıp dil becerilerinizi arttırmanızla hız kazanacaktır. Sözcük bilginizin eksiği yahut artı yöndeki gelişimi, dil öğrenme becerinizde sürece dair önemli bir karakter koymanızın en kısa ve sabır isteyen yoludur. Devamlılık arz etmeyen her şey sürecinizi tehdit edip İngilizce okuma becerinizi endişeye sevk edeceğinden dolayı, sözcük öğrenimiyle bu endişeye doğal bir “bağışıklık sistemi” yahut bariyer örüp korumanız çok doğru bir hamle olacaktır. 


İnsan değişmez sadece farkındalık kazanır. Alışkanlıklarımız da böyledir. Kişisel farkındalığınıza bir başka dilin ki, burada İngilizce okuma becerisini tartışıyoruz, alışkanlıklarınızı ufak ufak lâkin tekrarı bozmayan, zinciri kırmayan bir çabayla katılımınız farkındalık kazandığınız bir karakteri inşâ etmenize olanak sağlayacaktır. Bu yolculukta hadi şimdi “İngilizce bir metin okuyacağım,” diyenler masanızdan bekleniyorsunuz.
banner alani

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Yakında Başlayacak

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Yakında Başlayacak

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Yakında Başlayacak

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
Eğitimler Yakında Başlayacak