shape shape shape shape
İngilizce Mektup Yazmanın İpuçları Üzerine
İngilizce Mektup Yazmanın İpuçları Üzerine
İngilizce Mektup Yazmanın İpuçları Üzerine
12
Jan
0 Yorum
5 Görüntülenme

İngilizce Mektup Yazmanın İpuçları Üzerine

Mektup yazmak ya da yazmamak, belki de en çok yaz(a)mamak, işte bütün mesele bu! 

Ve yine sizin için bir başlık: “Eloquent Connections: Crafting Engaging English Letters”. Bir çeşit etkili bağlantılar, sihirli harfler, dokunaklı sözcükler ve evet söz sizde. Bu da bizden, Pozitifdil’den size açık bir mektup.

Sevgili okurlar,

Peki nedir, “n’apalım mektup yazıp da…” diye soranlarınız olacaktır. “Hadi oradan bu asırda mektup mu kaldı ya…” vs. diyenleriniz de belki haklı olabilir ancak ve ancak, araya dil öğrenme becerisini geliştiren bir aktivite olarak “mektup yazmak” girdiğinde işler sizin lehinize gelişecektir bizden söylemesi!

Mektup deyip de geçmeyin sakın! Kişisel ve profesyonel bağlantılar kurmanın güçlü bir yolundan bahsediyoruz. İsteyin isteyebildiğiniz kadar… Sevdiklerinizle kurduğunuz duygusal bağları, güçlü bir iletişim formuyla aktarmanızın önünde herhangi bir engel yok. İster bunun adı iş dünyasında etkili bir iletişim kurmak olsun, ister dikkat çekici bir İngilizce mektup yazma becerisi vs. bir iletişim aracı olarak İngilizceyi dolaşıma soktuğunuz o çoktan seçmeli dünyadaki seçimleriniz dilde zarafet ve etkileyiciliği de bu sürecin bir parçası kılar. Hadi bu yazıda, İngilizce mektup yazmanın temel ipuçlarına birlikte odaklanalım:

İlki, kişiselleştirme. Mektuplarınızın bağ kurması da diyebiliriz. Bunu isme, yani alıcısına özel bir anahtar olarak düşünün. Âdeta adrese teslim kapısından içeri atılmış bir posta gibi hatıralarla ifade edilmiş bir metni kullanmak mektuplarınızı daha da anlamlı hâle getirir.

İkincisi, duygusal ton ve ifadelerle bezemek. Hissiyatınızla bütünleşen ifadeler, samimi bir ton kullanılarak kişiselleştirilmiş duygusal bağlar kurmanıza yardımcı olur. Kelimelere gösterdiğiniz özen duygularınızı ifade etmenize kapı açar.

Üçüncüsünden devam edersek, açık ve sade bir dil, mektubunuzun karmaşıklığa kaçan taraflarının kilidini çözebilir. Açık ve sade bir dil, mektup özelinde kolayca anlaşılmanın tercih edildiğini de gösterir. 

Dördüncüsü, etkili bir kompozisyonda olduğu gibi mektubun da kağıt üzerinde etkili olmasında birtakım belirleyici unsurlar bulunmaktadır. Mesela bunlar arasında giriş ve kapanışın vurucu olması ayırt edici bir yapıdır. Başlangıç ve son, güçlü bir giriş ve son demektir. Giriş ne kadar okuyucunun ilgisini çekmeliyse, kapanış da bir o kadar anlamlı bir sona yolunu çıkarmalıdır. Her iki kısmı da hesaba kattığınızda düşünce ve hislerinizi net bir şekilde iletmeniz önemlidir.

Beşincisi mi? Bir mektup ama nasıl bir mektup? Cevabımız belli! Açık hedefi belirlenmiş bir mektup! Amacı işaret edilmiş ve kafada soru işareti bırakmayan bir mektup. Tebrik olur, özür dilemek olur vs. lâkin, ufku açık bir mektup yazılması alıcı için de bir odak sağlanmasını sağlar.

Sıra geldi altıncısına. Alıcıya uygunluk. Kişiselleştirilmiş bir ton bulmuş olan mektubunuzun yazan kişisi siz, okuyanı da sorumluluk alarak düşünmek zorundadır. Mektubunuzu kimin okuyacağını düşünerek tonunuzu ve ifadelerinizi ayarlamanız çok hassas bir meseledir. İş mektupları profesyonel bir dil isterken, kişisel mektuplar daha samimi bir ton içerebilir.

Yedinci sırada, dikkat çekici bir başlık bulunuyor. Başlık! Her şeyin başıdır. Bu etkiliyeci bir unsurdur çünkü, mektubunuzun amacını yansıtan ve kuşatan dikkat çekici bir başlık seçmeniz gerçek bir fark yaratır. İlk izlenim her vakit önemlidir ve güçlü bir başlık demek de çok şey demektir. Mektubunuzun özünü yansıtan sağlam bir ayna vazifesi görür dersek abartmış olmayız.

Parmak hesabıyla geldik sekizinciye, revize ve düzeltme olarak bilinen bu noktada, mektup yazımı için önemli bir yüzleşmeden daha bahsedebiliriz. Mektubunuzu yazmakla kalmayın, sonrasında mektubunuzu gözden geçirin ve gerektiğinde düzeltmeler yapmaktan çekinmeyin. En az hata için dil bilgisi hatalarını önlemek gerekir. Bunun için de mektubun tekrar kontrol edilmesinde fayda vardır.

Yavaş yavaş sona doğru gelirken, dokuzuncu sırada bütün samimiyetiyle duygusal etkileşim yaratma var. Alıcı ve siz arasındaki bağı kuvvetlendiren şey, eklenen anlamlı hikâyelerle buluşan içten dilek ve ifadelerin kullanımına cevaben verilen duygusal bir bağdır.

Geldik son maddeye yani onuncusuna, gönderim ve takip. Mektubunuzun zamanlaması kadar mektubunuzu zamanında göndermek de önemlidir. İletişimi özetleyen samimi bu tavrın altı asla boş değildir. İletişimi sıcak tutan buradaki takiptir çünkü bu, bir çeşit yazdıklarınıza verdiğiniz kıymeti anlatmaktır.

İngilizce mektup yazmak deneyimi, güçlü ve kalıcı bağlar kurmanın etkili bir yolu olabilir. Şüphesiz bu ipuçlarını kullanarak, her mektubunuzun anlamlı, zarif ve etkileyici olmasını sağlayabilirsiniz. İletişimin kendisi bu aracın varlığından güç alır. Unutmamalı yazdığınız mektuplar sadece kelimelerden ibaret değildir; hislerinizi, düşüncelerinizi ve bağlantılarınızı ifade etmenin bir aracıdır. Tıpkı bizden size olan bu mektup gibi.

Sevgiler.
banner alani

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Yakında Başlayacak

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Yakında Başlayacak

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Yakında Başlayacak

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
Eğitimler Yakında Başlayacak