shape shape shape shape
İngilizce Konuşma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
İngilizce Konuşma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
İngilizce Konuşma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin
02
Feb
0 Yorum
2 Görüntülenme

İngilizce Konuşma Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları İçin

Manşetlerimizi bugün “İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek,” başlığı süslüyor.

Söyleyecek bir şeyiniz yok fakat, aslında söyleyecek şeyiniz çok mu? Sürekli mağdur ve hep suçluyu başka yerde ararken, başarısızlığın arkasında kabahatin birazı da bizde olmalı değil mi? Dil öğrenenler için önümüzdeki süreci bir aşama sayıp kendimizi bu dertten çekip çıkarmanın ve kurtarmanın tam vakti! Ayrıca, yeni yılda kendimize yakışanı yapmanın ve özrü ilkin “canım” kendimizden dileyip önümüze bakarak yola çıkmanın da…

Bugün, İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek nedir, ne değildir biraz daha yakından tanıyacağız. Haydi bakalım, uyuduğu yatağında dili uyandırma vakti!

İngilizce konuşmak ve onu ait olmadığı ataletten kurtarmak için “Durduğum hata!” diyorsan. Kendine bir iyilik yapıp konuşmaya başlamadan önce bu yazıyı okuyamalısın çünkü, hakkıyla dilin kullanımını deneyimlemek, ifade becerilerini güçlendirmek ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmek adına “konuşma becerilerini geliştirme pratikleri” büyük bir önem taşır. İşte şimdi senin derdine çare olup bu beceriyi ilerletmek için etkili stratejiler öneriyor olacağız. “Unutma dünyalı, biz dostunuz!”


Zaman! En kolay tüketilen ve elimizden bizim n’aptığımıza bakmaksızın akıp giden şey. O şey ki, en geniş anlamıyla eşyanın tabiatı gereği şimdi, bugünün insanı için, daha anlamlı. Pratik İngilizce için konuşma pratiğine düzenli olarak “zaman” ayırın. Günlük konuşma pratiğinden bahsetmeden asla olmaz. Dilin içinde, sınırlarında, damarlarında, evinde, odasında vs. siz nasıl tanımlarsanız tanımlayın ama dile yaşamak olanağını vermeniz lazımsa dille yaşamanız gerekir. Konuşmaya zaman ayırmak eşittir, doğal ifade yeteneğinizin artmasıdır. Bu husustaki iletişimin ağlarını da en doğal hâliyle dil değişim partnerleri, dil kursları ve/veya çevrimiçi/online topluluklar aracılığıyla örebilirsiniz. Neden olmasın…


Biz demeden belki siz içinizden söylediniz bile: “Sesli kitaplar ve podcast'ler!.. Ne güne duruyorlar acaba…” dediğinizi duyar gibiyim! Bu iletişim araçlarının muhtemel sonuçları arasında aksanlar, farklı farklı aksanların telaffuzla birlikte dilde ifade kazanışları, konuşma stillerini içeren çeşitli ses kaynaklarından faydalanmak suretiyle dinlediğiniz dilin ayrıcalıklarına sızmak, mesela bu ayrıcalıklar sayesinde var olan çeşitliliği anlamanız ve kendi konuşma yeteneğinizi geliştirmeniz yanı sıra o dile dair kendi yaratıcı mührünüzü vurmanız vb. gibi yaşanacaklar listesi uzar da gider...


Günlük/Gündelik yaşantı dediğimiz koşturmacamızın içinde, İngilizce kullanımını aktif bir şekilde değerlendirmek yani aslında her yerde duyduğumuz fakat, hep bir adım gerisinde durduğumuz bu etkileşimin İngilizceyle bir parçası, katılımcısı olmak, insanî becerilerimizin dile getirilmesini de dilin doğal bir uzantısına dönüştürmek demektir. Belli aralıklarla yaptığımız fakat, gündelik yaşantımızın bütününde ayrılmaz birer parça gibi hizmet gören aktiviteleri sürdürürken, İngilizce ifadeler kullanarak pratik yapmak gibisi yoktur. Hayatınızın akışını İngilizce ifadelerle süsleyin. Tıpkı yurtdışı seyahatinde bir kentin dokusuna uyum gösterir gibi alıştığınız yerde hem içeride olmayı hem de dışarıdan gelmiş bir yabancının tecrübesini keyifli bir oyuna dönüştürmeye çalışabilirsiniz. Dahası empati kurarak o insanların maceralarını da anlamaya zihnen açık olabilirsiniz.


Konu çeşitliliği. Malzemesini hayattan alarak doğan konu çeşitliliği, konuşmanın sayısız başlık altında, bir nev’i ev sahipliğinde, farklı birçok konuyu kendinde misafir etmesi hadisesidir. Farklı konular alakasıyla konuşarak her şeyden daha çok dil becerilerinizi genişletmenizdir. Güncel olaylar, hobiler, yazılı ve görsel yayıncılık, seyahat deneyimleri gibi farklı temalarda konuşarak kelime dağarcığınızı zenginleştirmek her zaman daha kolaydır. Bunu asla unutmayın. Konuşma becerisiyle dildeki ev sahipliğinizin tadını çıkarın.


Her zaman kendinizin “kötü polisi” olmaya gayret edin. Konuştuğunuz kayıtlarınızı dinleyin ve kendinizi değerlendirin. Konuşmalarınızı kaydederek daha sonra dinlemek, gölgede kalan hatalarınızı fark etmenize ve gelişiminizin önünde duran hesap etmediğiniz şeylere karşı bir izlenime olanak tanıyacaktır. Odaklanmaktan anlayacağınız konuyu şansa bırakmak değil, aksine belirli konularda daha fazla odaklanmanız ve kendinizi sürekli olarak geliştirmenizle ilgilidir.


Kafamızı dağıttığımız ilaçların en doğalları arasında ve ilk sırada sayılacaklardan yabancı dildeki filmleri ve dizileri izlemek konusuna gelirsek, görsel ve işitsel materyallerle dilin kullanımını öğrenmek önünüzü açacak önemli bir yöntemdir. Yanında “bonus” olarak doğal ifade biçimlerini anlamaya en kestirme yoldan böyle varabilirsiniz. Bu kadarıyla kalmadığı gibi dahası da var: İnsanın hevesini tetikleyen her şey gibi izlediğiniz içerikleri tartışmak da konuşma pratiği için dildeki becerilerinizi güçlendirip olumlu yönde bir etki yaratan vazgeçilmez durumlar arasında söz sahibidir.


Etkili bir silahtan bahsetmemek olmaz: Dil değişim partnerleriyle iletişim kurmak. Dil değişim partnerleriyle düzenli olarak konuşmak, gerçek hayattaki iletişimin bizzat yansıması olarak tanımlanabilir. Dil becerileriniz gelişirken, bu esasen kültürel anlayışınızın nitelik kazanmasında da bir başka hikâyenin boyut kazanması demektir. 


Geldik bu yazının da sonuna. En başından beri kendine bir iyilik yap ve denize at istiyoruz. Bu iyilik, mutlaka zamanını ve yerini bulacak bir iyilik! İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek bir çabadır. Hem de ne çaba!


“Adanmışlık” kısmıyla dilin bu evresinde sizden beklentileri olan bu sefer dilin bizzat kendisidir. Şüphesiz strateji çok şey demektir lâkin, alametifarikasıyla uygulamak her şeydir. Uygulamanın anahtarıysa dil ve günlük yaşamın uyumlanma sürecidir. Dilin gündelik akışın bir parçası olmasıyla beraber çeşit çeşit konuşma ortamlarında bu uyumlanmanın deneyimlenmesi pratiğin özünü kavramanıza sebep olur. Konuşmak ve dahası “iletişim kurmak” bir dilin içinde bulunduğu en doğal sonuçtur. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için de bu paha biçilemez bir fırsattır. 


Unutmayın ki, bir dilin gelişimi de insandan beslenir. Zekânızı becerilerinizle birleştirmenizi bekler ve her fırsat aslında İngilizce konuşmak için bir adımdır.
banner alani

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Yakında Başlayacak

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Yakında Başlayacak

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Yakında Başlayacak

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
Eğitimler Yakında Başlayacak