shape shape shape shape
İngilizce Dinleme Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
İngilizce Dinleme Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
İngilizce Dinleme Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları
06
Jan
0 Yorum
6 Görüntülenme

İngilizce Dinleme Becerilerini Geliştirmenin Pratik Yolları

İngilizce! İlk duyduğumuzda korkuyla hep bir iki adım geri adım attığımız konulardan olduğunu bilmeyenimiz yok.

Malum İngilizce öğrenmek bir süreç. İşte bu noktada İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek de dil öğrenme sürecinde bir o kadar kilit bir öneme sahiptir. Buraya kadar okuduysanız hiçbir yere kaybolmayınız. Bu yazı, başına yıldız koyduğunuz rehber metinlerden olabilir. Bu becerileri artırmak için kullanılabilecek pratik önerilere kısa fakat derinlemesine bir bakış atmak için buradayız.

 
İlk sırada aktif dinleme kavramını anlamak önemlidir. Dil becerilerini güçlendirmenin temel taşlarından biri olarak aktif dinleme; sadece duymak değildir, aynı zamanda anlamak kadar etkileşimde de bulunmaktır. Bu dil açısından bazı sorumlulukları ifade etmektedir: Konuşmacıya odaklanma, göz teması kurma ve anlamı doğrulama becerisini içerir.

 
İkinci sırada ise dinleme alıştırmaları yer almaktadır. Dinleme alıştırmaları önemli bir rutini işaret etmektedir. Olmazsa olmaz dediklerimizden olan dinleme alıştırmaları yapmak; kavramsal olduğu gibi eylemsel olarak dil becerilerinin derin öğrenme açısına kendinizi bırakmanızı sizden bekleyen bir alışkanlıktır. Dil öğrenmek bir adımdır ancak öğrenmeyi öğrenmek daha önemli bir adımdır. Podcast'leri, haberleri ve müziği kullanıp çeşitli içerikleri dinleyerek öğrendiğiniz dilin ki burada bizim ana başlığımız olan İngilizcenin ritmini ve tonunu anlamak bu sayede daha mümkündür. Bu evrede yaşanacaklar için size iyi haberlerimiz olacak. Yaşamınızdaki dil becerilerinizi madde madde sabırla uyguladığınızda öğrenme gayretinde olduğunuz dili geliştirirken aynı zamanda farklı aksanları da anlama yeteneğinizin yükseldiğini şaşkınlıkla fark edebilirsiniz.

 
Sıra geldi üçüncüye yani kelime bilgisini artırmaya. “Kelime öğrenmenin sonu yoktur,” diye bir cümleye şüphesiz dil öğrenme ve becerilerinizi geliştirme sürecinizde yolunuz çıkmış olmalı. İşte tam da sırası gelen bu cümleyi tekrar etmek ve bu cümle basitçe ne anlatıyor anlamak önemli: “Kelime öğrenmenin sonu yoktur.” Potansiyeliyle kelime bilgisini artırma dinleme becerilerini koşulsuzca destekler sevgili dil dostum! Dinleme sırasında karşılaşılan yeni kelimeleri öğrenmek ve bunları bilhassa hatırlatıcı olay, duygu ve durumlarla eşleştirip günlük konuşma pratiğine uyumlamak, dil örgünüzü zenginleştirir ve anlama yeteneğinizi her geçen gün iyileştirir.

 
Dördüncü sıradaysa tanıdık bir şeylerden bahsetmek isteriz. Dil öğrenme becerilerinizin kaynak araçları arasında ön sıralarda sesli kitaplar ve podcast'ler gelir. Unutmayınız ki, bu kaynak araçlar dilin doğal akıcılığını duymak için harikulâde kaynaklardır. Bu kaynaklar ne kadar çok çalıştırılırsa ve siz de doğal olarak bu kaynaklarla ne kadar çok zaman geçirirseniz, aynı zamanda farklı farklı konu, içerik ve başlıklarda geniş ve eşsiz bir kelime dağarcığına kavuşmanızın önünde hiçbir engel olmayacağını mutlulukla bildirmek isteriz.

 
Kaldığımız yerden devam edebiliriz. Beşinci sırada, sözün özü niyetine yavaştan başa dönüyoruz. Başa dönerken, artık olduğumuz yerde saymadığımız için başa dönüyor olsak da aynı kişi olmadığımız kesin! İşimize yarayan birçok bilgiyle dil öğrenme becerilerimizi kuşatmış durumdayız. Sırada ise günlük dinleme alışkanlığı edinmek bulunuyor. Her gün belirli bir süre boyunca -bu süreye kendinizi maruz bırakmanız önemli- İngilizce içerikleri dinlemek, dil becerilerinizi düzenli bir şekilde güçlendirebilir. İçinizden “süreklilik” dediğinizi duyar gibiyim. Hayatın her alanında olduğu gibi dil öğrenme sürecinizde de daha etkili bir öğrenmenin temelinde “sürdürülebilir” olanı gözetip hareket etmelisiniz.

 
Günün sonunda, İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek demek, aslında dil öğrenme yolculuğunuzun temeli için adım atmaya devam etmeniz demektir. Bu önerilerimizi uygulayarak, sadece dinleme yeteneklerinizi değil, aynı zamanda genel dil becerilerinizi de kademeli olarak güçlendirebilirsiniz. Bir adım ve bir adım daha… Bunu kavramak o ân için olmasa da sonrasında bütün bu dil yolculuğunuz için çok şey ifade eder. Dil öğrenme sürecinizi daha etkili ve keyifli hâle getirmek için bu stratejilere ve kendinize bir şans vermek istiyorsanız şu ânda tam sırası. Şimdi sahne sizin!

Sizin İçin Önerdiğimiz Eğitimlerimiz

Alanınız ve hedeflerinize uygun diğer kurslarımızı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Pratik İngilizce Pozitifdil
Bugün Başlıyor!

Pratik İngilizce

15+ ders
30+ saat
Sinem Şen
Sinem Şen
₺6.428,00
₺4.499,00
%30
İngilizce A1
Yakında Başlayacak

İngilizce A1

25+ ders
50+ saat
Sinan Morkoç
Sinan Morkoç
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
İngilizce A2
Başladı, Hemen Katıl!

İngilizce A2

25+ ders
50+ saat
Anisa Masoudian
Anisa Masoudian
₺9.000,00
₺6.299,00
%30
İngilizce B1
Yakında Başlayacak

İngilizce B1

25+ ders
50+ saat
Rayane Guendouzi
Rayane Guendouzi
₺9.284,00
₺6.499,00
%30
Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık - Hediye YDT Deneme Set
Başladı, Hemen Katıl!

Online YDT Kursu - 2024 YDT Hazırlık

40+ ders
80+ saat
YDT Ekibi
YDT Ekibi
₺5.580,00
₺279,00
%95